بهترین روش ارتودنسی دندان‌های شما کدامند؟

ارتودنسی دندان با بهترین متخصص - ارتومرکز

بهترین روش ارتودنسی دندان شما کدامند؟

 برای شما عزیزان شرح می‌دهیم پس با ما همراه باشید.

مرکز ارتودنسی ایران در حال حاضر با مراکز تخصصی ارتودنسی مناطق مختلف تهران همکاری دارد.

خنده زیبا حق شماست پس برای بر طرف کردن تمام نیاز‌های مربوط‌یه دهان و دندادن با مرکز ارتودنسی تماس بگیرید.

بهترین روش ارتودنسی دندان

دندان‌های کج، شلوغ و کوتاه یا بلند و خلاصه ناهماهنگ و ناتراز می‌توانند زیبایی لبخند شما را از بین ببرند و سلامت و عملکرد دهان را به خطر بیاندازند.

بیمارانی که می‌خواهند دندان‌های خود را صاف کنند باید ابتدا به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنند و سپس طی یک جلسه مشاوره وارد دوره درمان ارتودنسی شوند تا هرچه زودتر به لبخند‌ایده‌آل خود برسند و عملکر دهان و دندان خود را بازگردانند.

متخصص ارتودنسی می‌تواند طی همان جلسه اول تعدادی روش را به شما معرفی کند که با راحتی و قیمت بهتر مشکل شما را برطرف کند. اینکه بهترین روش ارتودنسی دندان برای شما چیست اول به متخصصص و بعد به خودتان بستگی دارد.

به طور کلی چند روش ارتودنسی دندان وجود دارد؟

متخصص ارتودنسی بر اساس “متحرک” یا “ثابت” بودن دستگاه‌ها و تجهیزات درمانی، روش‌های درمان را در دو دسته (ارتودنسی ثابت) و (ارتودنسی متحرک) قرار می‌دهد.

ارتودنسی ثابت

ارتودنسی ثابت پرطرفدارترین و قدیمی‌ترین روش درمان در همه‌ی کشور‌ها می‌باشد و به واسطه همین شناخته شدن بهترین متخصص ارتودنسی در تهران این روش را بخاطر نتیجه‌ی خوب آن و هزینه پایین ارتودنسی ثابت به مراجعه‌کنندگان توصیه می‌کند و خیلی از بیماران رضایت بالایی هم دارند و همینطور هزینه ارتودنسی در ایران به پارامتر‌های زیادی بستگی دارد.

در ارتودنسی دندان وسایل، تجهیزات و ابزار مختلفی جهت اصلاح نامنظمی‌های دندان وجود دارد.

اصطلاحاً به این وسایل درمانی، دستگاه گفته می‌شود. و متخصصان بدون این دستگاه‌ها نمی‌توانند مشکلات و ناهنجاری‌های دندانی یا فکی را برطرف کنند. این دستگاه‌ها معمولاً ثابت و یا متحرک هستند.

دستگاه‌های ثابت به آن دسته از وسایلی گفته می‌شود که متخصص ارتودنسی آن‌ها را شخصاً به دندان‌ها متصل می‌کند و طی دوره‌های مشخصی آن‌ها را تنظیم و چک می‌کند.

این دستگاه‌ها باید تا زمانی که دندان‌های شخص مرتب شوند به صورت ثابت به دندان‌ها متصل بمانند از این رو به استفاده از آن‌ها ارتودنسی ثابت گفته می‌شود.

مهمترین روش‌های ارتودنسی ثابت کدامند؟

در دسته دستگاه‌های ثابت وسایل مختلفی هستند که به صورت گسترده در درمان‌های ارتودنسی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ما در این بخش به مهم‌ترین روش‌های ارتودنسی ثابت می‌پردازیم که اتفاقاً در ایران نیز به خوبی انجام داده می‌شود.

ارتودنسی ثابت معمولی

معمولاً بیشتر افرادی که تحت درمان ارتودنسی قرار می‌گیرند با روش ثابت معمولی درمان می‌شوند. در این روش که اشتبا‌هاً به آن سیم کشی دندان هم گفته می‌شود از سیم، براکت، باند، کش‌ها و سایر اجزای ریز دیگر استفاده می‌شود.

به تمام اجزای ذکر شده در ارتودنسی ثابت “بریس” گفته می‌شود و مهم‌ترین اجزای این بریس سیم، براکت و باند هستند. براکت‌ها قطعات کوچکی هستند که به سطح دندان‌ها متصل می‌شود و در وسطشان یک شیار قرار دارد.

از میان این شیار سیم ارتودنسی می‌گذرد که تمام براکت‌ها را به هم متصل می‌کند. در دو سر فک نیز دو براکت ورقه‌ای و گرد به دور دندان‌های آسیاب متصل می‌کنند تا دو سر سیم در نهایت به این باند‌ها متصل شود.

متخصص ارتودنسی دندان بعد از اتصال بریس به دندان‌ها، هر چند هفته یکبار حرکت دندان‌ها را کنترل کرده و سیم ارتودنسی به همراه سایر اجزاء را تنظیم می‌کند. تا در نهایت دندان‌ها صاف شوند. براکت‌ها در این روش معمولاً از جنس فلز (استیل ضدزنگ) هستند.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون یکی از بهترین روش‌های ارتودنسی دندان است که اتفاقاً این روز‌ها افراد بیشتری برای درمان از این روش استقبال می‌کند. در این درمان همه چیز مشابه با ارتودنسی ثابت معمولی است اما براکت‌ها متفاوت است.

به این شکل که در ارتودنسی ثابت به روش معمولی، برای اینکه سیم ارتودنسی از براکت در نرود یا (خارج نشود) آن را با کش ارتودنسی می‌بندند. اما براکت دیمون نوعی براکت سلف لیگیتینگ یا خود سفت‌کننده است.

به این شکل که از کش‌های ارتودنسی برای ثابت نگاه داشتن کش استفاده نمی‌شود و خود براکت، سیم را به صورت کشویی ثابت نگاه می‌دارد.

به دلیل ویژگی‌های براکت دیمون، ارتودنسی با این روش به مدت زمان کمتری نیاز دارد و درد و ناراحتی بسیار بسیار کمی نیز به بیمار می‌دهد. تنها ایراد روش بالا بودن هزینه آن نسبت به هزینه ارتودنسی ثابت معمولی است.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی نیز دقیقاً مشابه با ارتودنسی ثابت معمولی است اما اینجا هم براکت‌ها با هم متفاوت هستند. همانطور که در بخش ‌های قبل گفته شد، براکت معمولی از جنس فلز است اما در روش ارتودنسی سرامیکی براکت‌ها از جنس سرامیک شفاف هستند.

به دلیل بی‌رنگ بودن براکت‌ها در این روش، معمولاً کسی متوجه نمی‌شود که بیمار تحت درمان ارتودنسی است. به این دلیل این ارتودنسی را اصطلاحا ارتودنسی نامرئی و بدون رنگ هم نامگذاری کرده‌اند.

ارتودنسی لینگوال

یکی از اصولی‌ترین روش‌های ارتودنسی دندان که در عین قابل توجه نبودن از نظر ظاهری می‌تواند مشکلات شدید ارتودنسی را به خوبی درمان کند ارتودنسی لینگوال است.

در روش لینگوال همه اجزاء همان‌هایی هستند که در ارتودنسی ثابت معمولی استفاده می‌شود. با این تفاوت که محل نصب بریس در این مدل فرق می‌کند.

در ارتودنسی لینگوال اجزای بریس (همان سیم کشی) به جای اینکه به جلوی دندان‌ها متصل باشد به پشت دندان‌ها و در مجاورت زبان متصل می‌شوند.

واژه لینگوال نیز که به معنی در ارتباط با زبان است، به دلیل قرار گرفتن بریس در نزدیکی و جلوی زبان برای این ارتودنسی انتخاب شده.

نگهدارنده و ریتینر ثابت ارتودنسی دندان

یک سری دستگاه هستند که بعد از اتمام دوره درمان ارتودنسی به جهت حفظ نتایج مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این دستگاه‌ها ریتینر گفته می‌شود.

آن‌ها دو مدل‌ند یا ثابت هستند و یا متحرک. ریتینر یا نگهدارنده‌های ثابت معمولاً به پشت دندان‌های جلو در فک بالا یا پایین متصل می‌شوند و بدون اینکه دیده شوند به تثبیت جایگاه جدید دندان‌ها کمک می‌کنند.

ارتودنسی فانکشنال ثابت

ارتودنسی فانکشنال یکی از روش‌های رایج ارتودنسی کودکان است. در این نوع درمان به رشد و هدایت فک‌ها کودکان کمک می‌شود.

به این شکل که دستگاه‌ها را طوری به دندان‌ها و فک‌ها متصل می‌کنند تا روی رشد استخوان‌ها و حرکت عضلات صورت تأثیر مثبت گذاشته شود و از بروز ناهنجاری‌های فکی و دندانی جلوگیری شود.

ارتودنسی متحرک

در بخش‌های قبل به طور کامل به بررسی انواع روش‌های ارتودنسی ثابت پرداختیم در این بخش قصد داریم تا روش‌های مختلف ارتودنسی متحرک را توضیح دهیم.

معمولاً ۳ دسته وسایل در این گروه گنجانده می‌شوند. این وسایل متحرک هستند و اینطور نیست که از اول تا آخر درمان به دندان‌ها متصل باقی بمانند.

بلکه بیمار می‌تواند حین خوردن غذا یا مسواک زدن آن‌ها را خودش برداشته و دوباره سرجایش قرارد دهد.

۳ دسته مهم از روش‌های ارتودنسی متحرک عبارتند از:

ارتودنسی با الاینر شفاف و بی‌رنگ

الاینر‌ها قالب‌های شفاف و بیرنگی هستند که به صورت اختصاصی برای هر کسی در لابراتوار ساخته می‌شوند. این‌ها زمانی که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند هیچ کس متوجه نمی‌شود که شما در حال درمان ارتودنسی دندان هستند.

ممکن است نیاز باشد شما تعداد زیادی از این الاینر‌ها که به آن‌ها پلاک ارتودنسی متحرک هم گفته می‌شود را به ترتیب و هر دو هفته یکبار استفاده کند. شناخته شده‌ترین برند الاینر متحرک اینویزیلاین است که به صورت گسترده در سرتاسر جهان حهت برطرف کردن نامنظی های  دندانی از آن استفاده می‌شود.

ارتودنسی فانکشنال متحرک

همانطور که گفته شد ارتودنسی فانشنال به رشد و هدایت فک‌ها یا دندان‌ها در کودکان کمک می‌کند. اگر دستگاه‌های فانکشنال متحرک باشند به آن‌ها ارتودنسی متحرک فانکشنال گفته می‌شود.

نگهدارنده متحرک ارتودنسی

نگهدارنده متحرک نیز قالب‌های دندانی هستند که برعکس نگهدارنده ثابت، قابل جابجا شدن هستند و بیمار بعد از اتمام درمانش باید برای مدت طولانی آن را استفاده کند.

از میان تمام روش‌های بالا بهترین روش ارتودنسی کدام است؟

اینگونه نیست که بگوییم در جهان یک روش ارتودنسی دندان وجود دارد که آن روش بهترین و کاربردی‌ترین است. ما یک روش واحد نداریم که همه چیز تمام و حلال همه مشکلات ارتودنسی باشد. در عوض بسته به هر شخص و مشکلی که دارد ممکن است بهترین روش ارتودنسی متفاوت باشد.

مثلاً ممکن است برای علی با نامنظمی دندانی کم ارتودنسی نامرئی با اینویزیلان بهترین روش درمان باشد.

اما همین روش برای کاوه که دندان‌هایش به شدت دچار شلوغی و نامرتبی هستند بدترین گزینه درمان باشد. برای کاوه معمولاً ارتودنس ثابت بهترین گزینه است. بنابراین بهترین بودن روش درمان از شخصی به شخص دیگر متفاوت است و تنها باید به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه کنید تا ببینید چه روشی برای شما بهترین است.

 

—————————————–————–

راه‌های ارتباطی با مرکز ارتودنسی

پیج اینستاگرام مرکز ارتودنسی

کانال آپارات مرکز ارتودنسی

کانال نماشا مرکز ارتودنسی 

—————————————–————–

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *