ارتودنسی کودکان یا ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی کودکان - ارتومرکز

همه ی نکاتی که در مورد ارتودنسی کودکان باید بدانید.  

ما در این مقاله قصد راهنمایی به والدین عزیزی که برای مرتب ساختن دندانهای فرزند خود دغدغه دارند قرار است بپردازیم و ارتودنسی کودکان یا ارتودنسی پیشگیرانه را به طور کامل برای شما بررسی میکنیم تا با خیال راحت اقدام به رفع ناهنجاری های دندان و فکی فرزند دلبند خود کنید.

در کودکان چونکه رشد فک و صورت به طور کامل انجام نشده است درمان ارتودنسی بسیار مشهود تر و زودتر انجام می پذیرد و با کج شدن دندانها و یا جلو زدگی فک والدین به دنبال پیدا کردن بهترین درمان میگردند.

ارتودنسی پیشگیرانه یا اینترسپتیو به تشخیص مشکلات اولیه مثل آندربایت،اوربایت و بهم ریختگی های دندان میپردازد و میتواند به پیشگیری و یا درمان این مسائل بپردازد در واقع میتوان گفت فاز یک درمان است و از ناهنجاری های فکی و دندانی جلوگیری میکند و  مدلی برای تشخیص اولیه  است که متخصص ارتودنسی در این روش فک کودک را برای رشد درست دندانها آماده میکند 

برای مثال میتوان گفت که برای کودکی که در سن 7 سالگی دارای مشکل عقب بودن فک بالا است به عنوان اقدامی پیشگیرانه میتوان از فیس ماسک ارتودنسی استفاده کرد تا از تکامل یک ناهنجاری فکی شدید جلوگیری کرد و باید این نکته را توجه کرد که والدین باید این توجه را داشته باشند که فرصت طلایی درمان  ارتودنسی  پیشگیری را از دست ندهند.

 

قدم اول درمان ارتودنسی کودکان چیست؟

اگر در مراجعه به مطب دندانپزشک تشخیص داده شود که کودک شما احتیاج به ارتودنسی دارد و یا اگر خودتان از این قضیه مطلع شدید در قدم اول اگر در تهران هستید بهترین متخصص ارتودنسی کودکان در تهران و یا اگر شهر دیگری هستین بهترین ارتودنتیست شهرتان را پیدا کنید و پس از ارزیابی و انتخاب بهترین روش درمان  نیاز به همیاری و راهنمایی والدین بسیار است و نظارت والدین کمک شایانی به گرفتن بهترین نتیجه میکند.

حال در این حین والدین محترم می بایست رژیم غذایی مناسبی مثل خوردن غذاهای نرم  برای کودک در نظر بگیرد و همچنین  پرهیز از خوردن غذاهای سفت و چسبناک مثل آدامس و گاز زدن خوراکی ها با دندان جلو که باعث آسیب رسیدن به دستگاه ارتودنسی میشود را به کودک گوشزد کند.

همچنین والدین باید در موعدهای مقرر شده کودک را به طور منظم جهت ویزیت به مطب ببرند زیرا در صورت اختلال در مراجعه مدت زمان درمان طولانی تر میشود و به بهداشت دهان و دندان کودک بسیار توجه کنند  و استفاده از نخ دندان و مسواک بسیار مهم است که از بروز جرم گیری و پوسیدگی پیشگیری میشود.

 

فایده های ارتودنسی پیشگیرانه چیست؟

1-ارتودنسی پیشگیرانه با شناسایی ناهنجاری های دندان کودک شما و قبل از جدی و دائمی شدن مشکلات می تواند  کمک شایانی در حفظ  بهترین حالت دندانها و  مانع از شکل گیری مال اکلوژن ها و یا کاهش آنها شود.

2- رشد دندانها را تحت کنترل قرار میدهد و حفظ تناسب صورت را به ارمغان می آورد.

3- نیاز به کشیدن دندانها و پیچیدگی درمان و مدت زمان درمان را کمتر میکند 

4-باعث میشود دندانها در جای مناسب خودشان در بیایند و از بهم ریختگی آینده دندانها جلوگیری میکند 

5-باعث میشود فاصله ی بین دندانها برای رشد دندانها در جای مطلوبشان فراهم باشد.

6-در حفظ بهداشت دهان و دندان و اعتماد بنفس کودک شما بسیار خوب است.

چه مقدار زمان برای ارتودنسی باید در نظر گرفت؟

همانطور که قبل تر هم خدمتتان گفته بودیم زمان درمان ارتودنسی در کودکان بستگی به اینکه مشکلات و ناهنجاری های فکی و دندانی کودک چقدر است و در چه سنی شروع به ارتودنسی می کند از عوامل تفاوت  طول درمان هر کودک با کودک دیگر است  اما به طور میانگین برای برای درمان ناهنجاری های فکی یا همان فاز اول درمان  زمانی به طور میانگین زمانی بین 4 تا 8 ماه  باید در نظر گرفت و برای فاز دوم درمان که وارد مرحله استفاده از بریس ها و مرتب کردن دندانها میشویم به طور میانگین 6 تا 1.5 سال باید در نظر گرفت.

 

از چه نشانه هایی متوجه شویم که کودک ما به ارتودنسی یا ارتودنسی پیشگیرانه نیاز دارد؟

1-اگر دیدید که کودک شما در جویدن و غذا خوردن با مشکل مواجه است

2- اگر فک کودک شما دچار عقب بودن فک پایین و یا جلو زدگی فک باشد.

3- اگر فاصله بین دندانی داشته باشد و یا بیرون زدگی غیر معمول وجود داشته باشد.

4-مشکل تنفس داشته باشد و به جای با بینی نفس کشیدن با دهان نفس می کشد.

5-یکی از عوامل شایع در کودکان  زودتر و یا دیرتر کشیدن و یا افتادن دندان های شیری است.

6-اگر کودک شما بیشتر از 5 سال دارد و هنوز از شیشه شیر استفاده میکند و یا انگشت شست (و یا دیگر انگشت ها )را میمکد.

بهترین سن معاینه ارتودنسی چه زمان است؟

اصولا بهترین سن برای ارتودنسی کودکان بین سنین 6 تا 8 سالگی و یا تا قبل 13سالگی میباشد بهتر است تحت درمان قرار گیرند و بهتر است که والدین تا سن 6 ، 7 سالگی کودک خود را جهت ویزیت ارتودنسی نزد متخصص ببرند و چه بسا که طی ویزیت مشخص شود که کودک شما فعلا مشکلی ندارد و یا ارتودنسی پیشگیرانه برایش باید صورت گیرد و یا فقط وضعیت دندانهای کودک شما ارزیابی شود  در واقع میتوان گفت این ویزیت اولیه نوعی جلسه تشخیص است ویا بهترین سن شروع ارتودنسی .

این نکته را باید توجه کنید که بین زمان ارتودنسی و زمان معاینه تفاوت وجود دارد و تعداد کمتری از کودکان احتیاج به شروع درمان ارتودنسی در سنین 7 سالگی دارند و در بقیه موارد متخصص ارتودنسی پس از تشکیل پرونده و بررسی ها لازم روند رشد کودک تخت نظر گرفته میشود تا زمان مناسب درمانی کوتاه تر و آسان تری کودک داشته باشد.

همچنین پزشک ارتودنتیست با بررسی و رفع عادات مخرب  کودک شما مثل مکیدن انگشت که سبب تغییر شکل استخوان فک میشود درصدد رفع این مشکلات و زیر نظر گرفتن آن برمی آید.

 

هزینه های ارتودنسی کودکان چقدر است؟

به طور کلی می توان گفت که هزینه های ارتودنسی کودکان نسبت به ارتودنسی بزرگسالان کمتر است اما بدون مراجعه به بهترین متخصص ارتودنسی و معاینه  دقیق شدن و تعیین  شدت ناهنجاری و پیچیدگی درمان وهمچنین  طول مدت درمان ارتودنسی و استفاده از کدام روش درمان امکان برآورد هزینه وجود ندارد ولی هرچه زودتر اقدام شود هزینه کمتری خواهد داشت.

 

 

فرم ثبت درخواست خدمات

7 پاسخ

 1. سلام و عرض خسته نباشید به دکتر ماهوش محترم من مادر کودکی هستم که 11 سال سن دارد و تمایل دارم هرچه زودتر و برای جلوگیری از بیشتر کج نشدن دندان های فرزندم هرچه زودتر اقدام به ارتودنسی پیشگیری کنم آیا این سن مناسب ارتودنسی کودکان است؟

  1. باسلام و احترام
   بله فرزند شما در سن مناسبی است وشما با کمک گرفتن از متخصص ارتودنسی میتواند درمان ارتودنسی کودک یا ارتودنسی پیشگیری را شروع کنید.

 2. سلام و عرض خسته نباشید به دکتر ماهوش محترم من پدر کودکی هستم که 11 سال سن دارد و تمایل دارم هرچه زودتر و برای جلوگیری از بیشتر کج نشدن دندان های فرزندم هرچه زودتر اقدام به ارتودنسی کودکان کنم آیا این سن مناسب ارتودنسی کودکان است؟

 3. سلام جناب دکتر عزیز بهترین زمان برای ارتودنسی کودکان یا ارتودنسی پیشگیری چه سنی است؟

  1. باسلام
   بهترین بازه زمانی برای ارتودنسی کودکان یا ارتودنسی پیشگیری بین سنین 6 تا 13 سال می باشد.

  1. باسلام و احترام
   ما در مقاله ارتودنسی کودکان یا ارتودنسی پیشگیری به اختصار در مورد هزینه های ارتودنسی توضیحاتی دادیم و همچنین در لیست قیمت ارتودنسی به طور کامل هزینه ها را بیان کردیم میتوانید با مطالعه مقاله های فوق و همچنین می توانید از طریق شماره تماس داخل سایت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *