ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک شفاف

راهنمای کامل روش درمان

ارتودنسی متحرک به دستگاه‌های مختلفی گفته می‌شود که برای صاف و هم‌تراز کردن دندان‌ها یا تراز کردن فک‌ها و اصلاح تنگی، برآمدگی یا عقب‌رفتگی آن‌ها در دهان قرار می‌گیرند، اما به دندان‌ها چسبیده نیستند و در طول درمان ثابت نمی‌شوند.

بسیاری از ما لبخند کاملی نداریم و دندان‌هایمان کج، کج یا عقب و جلو است یا یکی از فک‌هایمان عقب یا جلو است، در نتیجه دندان‌هایمان به طور کلی صاف و هم تراز نیستند و بایت مناسبی نداریم.. بایت به ارتباط دندان‌ها با یکدیگر اشاره دارد، به خصوص زمانی که دهان بسته است.

اهمیت درمان ارتودنسی چیست؟

اگر دندان‌های ما نامرتب باشند و برخی از آن‌ها کج، عقب یا جلو باشند یا مشکل دیگری داشته باشند که باعث ایجاد شکاف‌های کوچک بین آن‌ها شود، ذرات هر چیزی که می‌خوریم دائماً بین دندان‌های ما گیر می‌کند. تمیز کردن این نواحی با مسواک یا حتی با نخ دندان نسبتاً دشوار است و ممکن است نتوانیم آن‌ها را به خوبی تمیز کنیم. در این شرایط فضای بین دندان‌ها به محلی برای تجمع ذرات باقیمانده در دهان و فعالیت باکتری‌ها تبدیل می‌شود. به همین دلیل کسانی که دندان‌های صاف، مرتب و مرتبی ندارند بیشتر در معرض پوسیدگی دندان و عفونت لثه هستند.

از طرفی برای جویدن صحیح غذا و تلفظ صحیح کلمات و حروف، هر دندان باید در موقعیت صحیح خود قرار گیرد. در غیر این صورت، ممکن است در جویدن و صحبت کردن مشکل ایجاد شود.

دندان‌های کج و نامرتب هر بار که می‌جویم فشار زیادی به برخی از دندان‌های ما وارد می‌کند. این فشار ممکن است برای آن‌ها بیش از حد باشد و باعث ایجاد ترک‌های کوچک یا سایش شدید در آن‌ها شود. علاوه بر این، مفصل فک تحت فشار زیادی است که تمامی این مشکلات با درمان ارتودنسی برطرف می‌شود. برای رفع این مشکل در بزرگسالان از ارتودنسی بزرگسالان و در کودکان از ارتودنسی برای کودکان استفاده می‌کنیم

ارتودنسی متحرک الاینر
ارتودنسی متحرک الاینر

چه کسانی به درمان ارتودنسی نیاز دارند؟

کسانی که مشکلات زیر را دارند باید با متخصص ارتودنسی مشورت کنند:

 • دندان‌های کج و نامنظم
 • بیرون زدگی یا عقب افتادگی برخی از دندان‌ها نسبت به سایرین
 • ضربه زدن یا نهفتگی جزئی برخی از دندان‌ها (یعنی بخشی یا تمام دندان در زیر لثه باقی می‌ماند)
 • بیرون زدگی یا عقب ماندگی یکی از فک‌ها
 • فک بالا باریک و کوچک
 • شلوغی و ازدحام دندان‌ها
 • بین دندان‌ها فاصله وجود دارد
 • عدم تقارن لبخند
 • وجود دندان‌های اضافی یا دندان‌های بیرون‌زده از موقعیت نادرست.

انواع روش های ارتودنسی متحرک

دو نوع اصلی دستگاههای ارتودنسی متحرک عبارتند از الاینر‌ها و ریتینرها.

۱. الاینر یا اینویزالاین

الاینر (اینویزالاین) یک پلاک ترموپلاستیک است که بی‌رنگ است و کسی متوجه تماس آن با دندان نمی‌شود. الاینر‌ها برای حرکت دادن دندان‌ها و تراز کردن آن‌ها طراحی شده‌اند. بسته به وضعیت دندان‌های شما، متخصص ارتودنسی تعداد معینی الاینر را برای شما آماده می‌کند تا به نوبه خود از آن استفاده کنید و هر دو هفته یک بار یک الاینر جدید را جایگزین قدیمی می‌کند.

الاینر شفاف
الاینر شفاف

۲. ریتینر یا تثبیت کننده ارتودنسی

ریتینر یا تثبیت‌کننده ارتودنسی وسیله‌ای است که بعد از تمام شدن طول دوره درمان ارتودنسی با براکت یا الاینر استفاده می‌شود. در این زمان که به لبخندی‌ایده‌آل دست یافته‌اید، تثبیت‌کننده دندان های‌تان را همان جا ثابت نگه می‌دارد.

علت نیاز به ریتینر این است که دندان‌ها تا مدتی بعد از درمان ارتودنسی پتانسیل حرکت و به خصوص برگشتن به موقعیت قبلی را دارند. به همین علت تا مدتی (گاهی اوقات برای همیشه) باید از تثبیت‌کننده ارتودنسی استفاده شود تا دستاورد‌های درمان ارتودنسی حفظ شود. طول مدت استفاده از این وسیله ارتودنسی را دکتر برایتان مشخص می‌کند.

مزایا و معایب ارتودنسی متحرک به صورت زیر است:

مزایا

 • مسواک زدن آسان است زیرا پلاک را از دهان خود جدا می‌کنید و طبق معمول مسواک می‌زنید. در حالی که در ارتودنسی ثابت، مسواک زدن مشکل است زیرا باید به فضای بین دندان‌ها و سیم و قسمت‌هایی از دستگاه ارتودنسی که به دندان‌ها متصل می‌شود دقت شود.
 • تمیز کردن دستگاه ارتودنسی متحرک نیز آسان است. به سادگی این دستگاه را از دهان خود خارج کرده و زیر شیر آب را با مسواک تمیز کنید.
 • احتمال پوسیدگی دندان و عفونت لثه کمتر است زیرا به راحتی می‌توانید دندان‌ها و دستگاه ارتودنسی را تمیز کنید.
 • بر خلاف ارتودنسی ثابت، لکه‌های سفید در دندان ایجاد نمی‌شود. در ارتودنسی ثابت، جایی که براکت یا باند متصل می‌شود، به دلیل تمیز نشدن کامل دندان‌ها، پلاک و باکتری در برخی از قسمت‌های دندان ایجاد می‌شود و در نتیجه دندان مواد معدنی خود را در اثر فعالیت باکتری از دست می‌دهد. در این نواحی لکه‌های سفید روی دندان‌ها ایجاد می‌شود که دائمی هستند.
  در صورت نیاز می‌توانید دستگاه ارتودنسی را از دهان خود خارج کنید.
 • در حین غذا خوردن، می‌توانید براکتهای ثابت نشده را از دهان خود بردارید و هر چه می‌خواهید بخورید. در ارتودنسی ثابت، باید از خوردن برخی غذا‌ها خودداری کنید زیرا باعث آسیب به دستگاه ارتودنسی می‌شود. اگر به جای براکت از الاینر استفاده کنید، از نامرئی بودن آن استفاده کرده و در نتیجه ارتودنسی تأثیری بر زیبایی لبخند شما نخواهد داشت.

معایب

اگرچه ارتودنسی متحرک یا غیر ثابت مزایای قابل توجهی دارد، اما نباید معایب آن را نادیده گرفت.

 • در حالی که تراز‌کننده در دهان شماست نباید چیزی بخورید. تنها چیزی که می‌توانید مصرف کنید نوشیدن آب است. جویدن با تراز آن را خراب می‌کند.
 • در مورد پلاک‌های شفاف، اگر مراقب نباشید و نوشیدنی‌های رنگی بنوشید، پلاک تغییر رنگ داده و کدر می‌شود.
 • همیشه باید تا حد امکان (۲۲ ساعت در روز) به جز هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از پلاک ارتودنسی در دهان خود آگاه باشید. اگر دائماً فراموش کنید که آن را در دهان خود بگذارید یا از انجام آن امتناع کنید، نه تنها درمان شما مؤثر نخواهد بود، بلکه ممکن است وضعیت دندان‌های خود را بدتر کنید. اگر فکر می‌کنید ممکن است همیشه الاینر خود را فراموش کنید و نمی‌توانید متعهد به استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک باشید، بهتر است از ارتودنسی ثابت استفاده کنید.
 • هنگامی که پلاک را از دهان خود خارج می‌کنید، باید آن را با دقت بشویید و فقط در کیس مخصوص خود قرار دهید. در غیر این صورت احتمال از دست دادن یا ترک آن زیاد است.

ارتودنسی شفاف

ارتودنسی شفاف

مدت زمان درمان ارتودنسی متحرک چقدر است؟

مدت زمان درمان تا حد زیادی به وضعیت دندان شما بستگی دارد. در مورد نگهدارنده، اگر درمان پیچیده ارتودنسی انجام داده باشید یا دندان‌ها فاصله زیادی داشته باشند، احتمال برگشت دندان‌ها بیشتر است. در نتیجه معمولاً باید از نگهدارنده برای مدت زمان طولانی‌تری استفاده کنید. با استفاده از الاینر‌ها، مدت زمان درمان به وضعیت دندان‌ها بستگی دارد. معمولاً یک تا دو سال طول می‌کشد تا همه دندان‌ها صاف شوند.

سؤالات متدوال در مورد درمان متحرک

۱. ارتودنسی متحرک بهتر است یا ارتودنسی ثابت؟

نمی توان گفت کدام روش ارتودنسی بهتر است زیرا هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند. شما باید جنبه‌های مختلف هر روش درمانی را با متخصص ارتودنسی خود در میان بگذارید. (ارتودنسی ثابت)

۲. چگونه دندان‌هایم را در حین انجام درمان ارتودنسی متحرک تمیز کنم؟

یکی از مهمترین مزایای ارتودنسی متحرک این است که هنگام مسواک زدن می‌توانید به راحتی پلاک را از دهان خود جدا کرده و دندان‌های خود را مسواک بزنید. پس از تمیز کردن دندان‌ها باید پلاک ارتودنسی را نیز جداگانه تمیز کنید.

برای تمیز کردن پوستر می‌توانید از آب و مایع توالت یا آماده‌سازی مخصوص استفاده کنید.

فرم ثبت درخواست خدمات

8 پاسخ

  1. باسلام
   بسته به شدت و نوع ناهنجاری و سن بیمار و موقعیت و شرایط دندانها و همچنین سلیقه بیمار و عوامل دیگر دکتر متخصص ارتودنسی پس از معاینه دقیق دندانها بهترین شیوه درمان را به شما توصیه می کند.

 1. سلام و با تشکر از راهنمایی های خوبی که میکنید سوال من اینه که هزینه ارتودنسی متحرک چه مقدار است؟و اینکه من بیمه تامین اجتماعی هستم آیا بیمه تامین اجتماعی هزینه درمان رو متقبل میشه ؟

  1. باسلام و احترام
   برای اطلاع دقیق از هزینه ارتودسی متحرک میتوانید لیست قیمت ارتودنسی را که ما در سایت برای شما تهیه کرده ایم مطالعه فرمایید و یا از طریق شماره تماس و آدرس گذاشته شده در سایت برای گرفتن هزینه دقیق تر با ما در ارتباط باشد.
   خیر متاسفانه بیمه تامین اجتماعی هزینه های مربوط به ارتودنسی متحرک را قبول نمی کند.

 2. سلام و وقتتون بخیر من ساکن اهواز هستم و برای یکدست شدن دندون های دخترم پیش دکتر ارتودنسی تو شهر خودمون رفتم که دکتر بهم گفت اول باید فک پایین دخترتون رو ارتودنسی متحرک کنیم و بعدش که تموم شد ارتودنسی ثابت انجام بشه براش سوالی که برای من پیش آمده اینه که مگه اول نباید ارتودنسی ثابت انجام بشه و دندونها تحت فشار باشن بعدش ارتودنسی متحرک کرد؟

  1. باسلام و احترام
   نوع و شدت ناهنجاری تعیین کننده نوع درمان ارتودنسی متحرک یا ثابت است در مواقعی که بیمار مشکلات فکی داشته باشد در ابتدا با ارتودنسی متحرک عقب یا جلو زدگی فک اصلاح میشود سپس ارتودنسی ثابت انجام میشود.به متخصص ارتودنسی خود اعتماد کنید.

 3. سلام آقای دکتر من ارتودنسی ثابتم را انجام دادم و الان ارتودنسی متحرک دارم میذارم ولی موقع غذا خوردن گاهی اوقات پلاک ها رو در نمیارم و با همونا غذا میخورم ایا کار اشتباهی میکنم و باید همیشه موقع غذا خوردن پلاکها رو در بیارم؟

  1. باسلام و احترام
   بله در ارتودنسی متحرک که امکان خارج کردن پلاک ها وجود دارد بهتر است که موقع غذا خوردن پلاکها را از دهان خود خارج کنید و غذا را میل کرده و سپس دوباره داخل دهان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *