پروتز دندان چیست

پروتز دندان چیست ؟ آیا دررابطه با پروتز دندان چیزی میدانید؟ پروتز دندان برای زمانی که دندانی فرسوده می شود . کشیده یا خلاصه برداشته میشود، جای آن دندان برای همیشه خالی میماند مگر اینکه با روشی این جای خالی پر شود.

روش های مختلفی برای پرکردن جای خالی دندان یا جایگزین دندان وجود دارد. یکی از مهمترین آنهل روش های جایگزین دندان های از دست رفته،پروتز دندان یا دندان مصنوعی است.

در کنار دیگر روش های جایگزین دندان همانند ایمپلنت، بریچ و پل دندانی ، پروتز دندان هم از مهمترین روش های جایگزین است که با توجه به ویژگی ها و هزینه های نسبتا پایینش، هوادارن خاص خودش را دارد.

از این دستگاه های دندانپزشکی با نام دندان مصنوعی هم گفته میشود که البته این برمیگردد به زمان گذشته و اکنون بیشتر به آن ها پروتز دندان میگویند .در ادامه با ارتومرکز همراه باشید تا علاوه بر مباحث قبلی در رابطه با خدمات ارتودنسی این بار در ارتباط با بحث پروتز دنان صحبت کنیم.

پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان به پروتزی می گویند که به دندان یا ایمپلنت متصل می شود. نحوه اتصال این نوع پروتز می تواند با چسبهای مخصوص این کار یا پیچ باشد.

تنها دندانپزشک معالج می تواند این پروتز را از دهان خارج کند. پروتز ثابت میتواند از مواد مختلفی ساخته شود. پروتز های متکی بر دندان : کراون . بریج یا همان روکش . لمینت

پروتز دندان - ارتومرکز

 

پروتز متحرک دندان

پروتز متحرک یا دست دندان همانطور که از نامش مشخص است ، پروتزی است که به راحتی می توان آن را داخل دهان قرار داد و یا آن را  از دهان خارج کرد. در صورت کشیده شدن همه دندانهای بیمار می توان پروتز متحرک کامل استفاده کرد.

از نکات منفی استفاده از این نوع پروتز بحث روانی آن است که فرد با پوشیدن آن احساس پیری می کند. در ابتدای درمان ممکن است که استفاده از دست دندان ناخوشایند باشد  و بیمار با آن راحت نباشد اما به مرور زمان این حس از بین خواهد رفت .

در استفاده از این پروتز ها به دلیل تخریب مستمر و تحلیل تیغه استخوان فک هر ١یا ٢ سال نیاز به بررسی آن و هر ۵ تا ٧ سال نیاز به جایگزینی پیدا میکنند و حتما باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

در صورتی که بیمار همه دندانهای خود را ازدست نداده باشد برای جایگزینی چند دندان از دست رفته پروتز (یا دندان مصنوعی) پارسیل مورد استفاده قرار میگیرد. این مدل پروتز روی یک صفحه فلزی ساخته میشود که توسط یک لایه روکش پلاستیکی همرنگ لثه ها پوشیده شده است.

پروتزهای پارسیل توسط قفلها یا نگه دارنده های مخفی به دندان ها متصل باقی میمانند. باید توجه داشت که تا قبل از معرفی ایمپلنت های دندانی، بازسازی سیستم جونده بر روی استفاده از دندان مصنوعی متمرکز بود ولی امروزه به دلیل مزایای بیشمار ایمپلنت ها این نوع از پروتز دندان کمتر استفاده می شود .

انواع پروتز دندان - ارتومرکز

 

پروتز دندان پارسیل چیست؟

در ادامه محث پروتز دندان چیست به بررسی پروتز پارسیل میپردازیم . پروتز ناکامل یا پارسیل، در دسته پروتزهای متحرک قرار دارد و خود از اجزای مختلفی تشکیل میشود. دندان های مصنوعی جایگزین در این پروتزها، روی یک پایه پلاستیکی همرنگ لثه ها قرار میگیرند.

این مجموعه توسط یک نگهدارنده فلزی در داخل دهان قرار میگیرد و موقتا فیکس میشود. اگر میخواهید پروتز دندان ارزان داشته باشید میتوانید روی پارسیل ها حساب باز کنید .

زمانی که هنوز چند دندان طبیعی در فکین بالا و پایین وجود داشته باشند ما معمولا از این پروتزها به عنوان جایگزین سایر دندان های از دست رفته استفاده میکنیم. یک پروتز ناکامل نه تنها فضای خالی ایجاد شده توسط دندان های از دست رفته را پر می کند، حتی از تغییر موقعیت دندان دیگر جلوگیری می کند .

پروتز دندان پارسیل

 

مقایسه مزایا و معایب پروتز ها با ایمپلنت دندان ها

دندان های مصنوعی تنها جایگزینی برای دندان های از دست رفته نیستند بلکه بافت لثه و استخوان ازدست رفته را نیز پوشش میدهند و ظاهری مناسب را ارائه میکنند.

این مسئله خصوصا در افرادی که تحلیل زیادی در استخوان و لثه ها داشته اند، بسیار مهم است. در این افراد تنها با درمان ایمپلنت نمیتوان همه این بافتها را به نحو مطلوب بازسازی کرد .

نگهداری و تمیز کردن پروتز های متحرک راحت تر است و این برای کسانی که مشکل مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را دارند یک مزیت است .

این پروتز ها سازگارترند و در صورت از دست دادن دندان های بیشتر میتوان با تغییرات جزئی در طراحی انها دندانهای جدید از دست رفته را نیز پوشش داد .ودر آخر  این پروتز های دندان به طور کلی ارزانتر هستند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *